Kariérní příběh Petra Blasche

Petře, jaké byly tvoje začátky a kdy jsi u nás začal pracovat?

Hned po škole. Vystudoval jsem obor Mechanik, seřizovač – programování a obsluha CNC na ISŠ-COP v Brně na Olomoucké. Začínal jsem na lince Opel, kde jsem pracoval 5 let. Pak jsem chtěl zkusit jinou firmu a odešel jsem. Ale brzy začala krize a došlo k propouštění a já se tak ocitl na Úřadu práce.

Jak jsi se dostal zpět, a navíc na pozici Odborného referenta kvality?

No, nejdřív jsem měl nastoupit na dva měsíce na brigádu, zase na linku Opel. Ale když jsem na personálním oddělení sepisoval vše potřebné, tak jsem zaslechl, že se právě uvolnilo místo referenta kvality. Rovnou jsem personalistku požádal o zařazení do výběrového řízení. Pohovor s manažerem dopadl dobře, tak jsem od června 2009 začal v AAM znovu. Zároveň jsem pracoval i jako stavěč měřidel a zastupoval jsem také Technika 3D. Měl jsem tak možnost naučit se 3D měřící stroj (CMM) používat, což mě bavilo.

Umožnila ti firma i další odborný rozvoj?

Určitě, firma naštěstí na odborné vzdělávání dbá. Takže jsem prošel řadou školení, která souvisela s mojí prací. Navíc jsem se dozvěděl, že je i možnost zapojit se do firemních jazykových kurzů. Můj nadřízený mi to schválil a já se začal učit anglicky a německy. Byl jsem moc rád, protože jazyky využívám nejen v práci, ale hodí se i během dovolené s rodinou.  S manželkou a synem totiž rádi cestujeme a poznáváme jiné země.

A čemu se ve volném čase ještě věnuješ?

Mimo cestování věnujeme hodně času našemu synovi. Teď chceme navštívit iQLANDII v Liberci. Mě velmi zajímá, jak věci fungují, proto se mi iQLANDIA, technická muzea a podobné výstavy velmi líbí. Syna teď zaujal vesmír, tak začínáme s astronomií. Já sám miluju počítače a nové technologie. Což mám ostatně společné s některými kolegy. Zrovna mě baví ray-tracing nebo taky hry ve virtuální realitě, u kterých rád večer relaxuji.

Chodíš na sportovní a společenské akce, které AAM pořádá?

Ty jsou skvělé. Pro každého se pořádá něco, volejbal, nohejbal a já mám nejraději stolní tenis. I když na nohejbalu je zase super, že je to venku, pokecáme s kolegy o všem možném, něco dobrého k tomu sníme a vypijeme a děcka se tam pořádně vyřádí. A jednou za rok se potkáme na velké akci večer, kde bývá pokaždé nějaký program, dobré jídlo a pití, zatancujeme si, popovídáme a něco třeba i vyhrajeme v tombole. AAM navíc sponzoruje Kometu, takže, kdo se zajímá o hokej, si přijde taky na své.

 Vraťme se ale k tvé pracovní kariéře.

Po dalších dvou letech jsem dostal nabídku pracovat jako Technik 3D. A od té doby jsem obsluhoval CMM a ještě víc jsem se zaučoval na novou pozici. Seznámil jsem se s novými procesy, začal jsem víc chápat souvislosti. To, co pro mě u stroje byl zbytečný papír, se najednou ukázalo jako nástroj, který mi pomohl stanovit problém, který se u výrobku vyskytl. Postupně jsem se nakonec zdokonalil natolik, že jsem mohl zaučovat i nově příchozí kolegy.

Jak jsi získal pozici Inženýra kvality?

Ta se uvolnila v září 2018. Hlásil jsem se jako interní kandidát, ale místo bylo nakonec obsazeno někým jiným. Já jsem se ale nevzdával a když byla ve stejném roce tato pozice znovu otevřená, přihlásil jsem se opět. Tentokrát jsem byl úspěšný. Možná mi k úspěchu pomohly i znalosti angličtiny a němčiny, které jsem si postupně zlepšoval díky firemním kurzům. Myslím, že výhodou pro mě byla i znalost firemního prostředí, postupů a především výrobků, které vyrábíme. Jsem velmi rád, že jsem tuto příležitost dostal a byl jsem povýšen. Otevřely se mi tak nové možnosti a příležitosti k mému dalšímu rozvoji.

Co bys na závěr řekl novým zaměstnancům, kteří u nás začínají a mají také zájem se postupně vypracovat na vyšší pozici?

Je důležité umět se naučit pracovat v týmu, orientovat se na dobré výsledky a mít na zřeteli i svůj cíl, kterého chcete dosáhnout. Sami se zajímejte, co se ve firmě děje, co se můžete přiučit, zkrátka pracujte na sobě a příležitost k postupu se vždy objeví. Jak se říká, štěstí přeje připraveným.